Region Podkrkonoší

Cipísek už chvíli spal na posteli z jedlových ratolestí. Manka už dvakrát zívla do cípu zástěry. Jen Rumcajs sedí, a jako by se mu nechtělo z bot… Bingo! Uhodli jste! Krásná pohádka od Václava Čtvrtka z Podkrkonoší, s kterou nám mával nejednou na dobrou noc Večerníček. A kam že tento známý spisovatel dětských knížek mistrně posadil celý příběh tohoto loupežníka? No přece na Jičínsko, které bylo neodmyslitelně spjaté s jeho dětstvím. A to znamená do Podkrkonoší neboli pod Krakonošovu zahrádku, což je název pro oblast Čech v jižním podhůří Krkonoš. Tato rozmanitá krajina sousedí na západě s Českým rájem, a když uděláte vlevo v bok, tak na jihu s rovinatým okolím města Hradec Králové. Proti krkonošské Sněžce je Zvičina prcek, ale může se v Podkrkonoší pyšnit svými 671 m n. m., což ji řadí mezi nejvyšší vrchol v této lokalitě. Přivítá Vás velice příjemnou sjezdovkou, běžkařskými tratěmi a v létě nádhernými výlety s výhledy do kouzelného kraje. K charakteristickým znakům dále patří ovocnářství, lázeňství a velká hojnost vyskytujícího se pískovce, který se zde zpracovává na různé stavební prvky a pro stavební účely s centrem v Hořicích.

Naši další čeští velikáni, kteří se nezapomenutelně zapsali do naší historie a tento kraj zaznamenali ve svých dílech, byli např. Karel Václav Rais (spisovatel a básník, rodák z Lázní Bělohrad), Karel Jaromír Erben (rodák, spisovatel a básník z Miletína), Bedřich Smetana (náš význačný hudební skladatel, jeho rodina pocházela z Hořicka), Jan Amos Komenský (velký učenec, pobýval v Bílé Třemešné) a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (pán na Pecce, spisovatel, šlechtic, válečník, diplomat, cestovatel a hudebník).

A nesmíme zapomenout na vyhlášené a známé regionální produkty, jako je například opěvované a vyhlášené podkrkonošské kyselo, povidlová omáčka s uzeným masem, makové peciválky se sirobem, hořické trubičky, miletínské modlitbičky nebo nádherné ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby s kamenným obchodem ve Dvoře Králové nad Labem.

A nebylo by to Podkrkonoší, tolik známé a proslavené nejedním strašidelným či romantickým příběhem, kdychom zapomněli na pohádky a pověsti. Koneckonců komu se poštěstí, že při svém putování tímto kouzelným krajem narazí na černého kozla, tajnou chodbu, nebo dokonce nalezne jeden z mnoha pokladů, které zde doposud nikdo nenašel, jelikož zdejší permoníci byli opravdu velkými mistry a dokázali své poklady před lidmi vždy dobře ukrýt. Ale o tom se dozvíte více až v naší knize, která je pro Vás připravená v naší Chaloupce pod Krakonošovem...Podkrkonoší