Vyhrazeno dětem

 

"Kdo si hraje nezlobí" - dětské hřiště na Pecce je vzdálené od chaloupky nejkratší cestou přes Krkonošskou vyhlídku 3,4 km. Najdete zde herní aktivity pro děti ve věku 1-15 let. Děti si mohou profrčet vzduchem 20 metrů dlouhou lanovou dráhu, potrápit pružinová houpadla, provětrat senzační houpačky určené i pro batolata, vyleštit úžasné skluzavky, prošmejdit horolezeckou stěnu, vyzkoušet námořnické provazové žebříky, odvážně zdolat šikmou rampu, otestovat síť na lezení a mnoho dalších a dalších super zábavných a krásných herních prvků. Pro rodiče k odpočinku jsou zde připravené lavičky.

Dětské hřiště a pohádková procházka u bělohradského rybníka Pardoubek Pokud hledáte nádherné dětské hřiště, navíc vyrobené z přírodních skeletů masivního dřeva, naleznete ho 4 km  od chaloupky po modré turistické značce v Lázních Bělohrad. A jestli si chce někdo „odrostlejší“ splnit svůj dětský sen anebo se svými ratolestmi zabloudit z této atrakce na pohádkovou procházku za místními strašidly, tak jedině po tajemné cestě kolem rybníka Pardoubek. Děti se rády pohoupou na čertovském jazyku nebo projdou pekelnou branou rovnou do samotného pekla. Na již zmíněné pohádkové cestě kolem čarovného rybníka, se díky přehledným ukazatelům  dozvíte, jak to bylo se strážcem rybníka vodníkem Pardoubkem,  jak to bylo s krásnou vodní pannou anebo jak vše dopadlo se ševcovou ženou. Nevšední areál čítá i mnohé cvičební prvky, které jsou navrženy tak, aby si každý, kdo sem přijde, mohl v tomto kouzelném, veskrze poklidném a nerušeném prostředí protáhnout celé tělo a udělat po čase i něco pro své zdraví.

Farma pod Zvičinou - rodinná kozí farma Byl jeden kopeček, na kopečku domeček a kolem plno koziček. Tak by se dalo popsat místo a usedlost v Úhlejově kousek od Miletína, které si říká Farma pod Zvičinou. Budete-li chtít spojit příjemné s užitečným, s dětmi se sem opravdu vypravte. A že zde srdeční majitelé s otevřenou náručí vítají své návštěvníky a mají jim ze svých úžasných produktů co nabídnout, o tom není pochyb. Nabídka široké škály kozích domácích produktů je tu opravdu pestrá. Ať už o léčivou syrovátku, čerstvé kozí mléko, lahodné sýry mnoha druhů vlastní výroby, kterým se dostalo nejedno ocenění, tak o další produkty. Proto jsou i majitelé farmy na výrobu těchto zdravých pochutin po právu hrdí. A když se s nimi dopředu dohodnete, ukážou vám celou farmu a rádi vás poučí, co vše stojí za jejím provozem a samotnou výrobou produktů z kozího mléka. Nejen že si odsud odvezete spousty dobrot, ale i pro malé návštěvníky to bude nevšední zážitek. Po celou dobu jim budou příjemnými společníky králíčci, bažant, kohouti, slepice, kočka, veselý pejsek a samozřejmě roztomilá malá kůzlátka a jejich maminky. Zvířátka na farmě budou dozajista ráda, když jim dovezete nějaký ten mls v podobě suchého pečiva. Tato rodinná kozí farma vás přivítá po 11km od naší chaloupky. 

Pony farma 

Minifarma Lázně pod Zvičinou  Sice je to na konci cesty trošku do vršku a od chaloupky 12 km, což se však dá upachtit za slabých 15 minut autem. Tramtaradááá!!! Zde již přivítá své návštěvníky veselý oslíček, roztomilé kudrnaté ovečky, ukejhané husy, skotačiví poníci a utrkané kozičky. Malé děti dostanou před zvířecí promenádou kyblík plný laskomin pro zdejší zvířátka a každé mohou osobně nakrmit. Což je pro malé i větší děti krásný zážitek. Navíc když už jste tady, můžete spojit příjemné s užitečným a procházkou prošmejdit a využít zábavně naučné stezky. A nakonec, jaký by to byl výlet bez dobrého občerstvení, které si můžete dopřát v hotelové restauraci a za příznivého počasí na zdejší terase s výhledem do rozmanitého kraje. K dispozici je zde i infocentrum, kde je možno se nechat inspirovat dle chuti dalšími výlety v rozsáhlém Podkrkonoší.   

Safari a Zoo Dvůr Králové nad Labem Hurá do Afriky! Jen 17km za takovým nezapomenutelným zážitkem, co to je?! A co bychom pro svou drobotinu neudělali, aby měla super zážitek a příjemně jsme je utahali?  Od chaloupky již míněných cca 17 km. Co je to ale oproti safari, které čítá mnohonásobně více svou rozlohou a je na konci světa? Tady je máte rovnou u nosu. Za necelých 25 minut jste tady!  Zoo Dvůr Králové je jedna z nejkrásnějších zahrad v České republice. Nabízí širokou škálu zvířat a v létě se můžete projet mezi volně vypuštěnou zvěří. Auto kabriolet či kolo nedoporučujeme. Gepard totiž dokáže vyvinout rychlost 128 km v hodině, což neušlape ani známý cyklista a několika násobný mistr světa Olaf Ludwig. Ale každopádně to můžete zkusit. Největší adrenalinový zážitek vás čeká ve lvím výběhu. Nezapomeňte si při odchodu překontrolovat svou partu, s kterou jste sem dojeli. Jak níže budete obeznámeni, zvířectvo u nás na chaloupce zelenou opravdu nemá. A obzvláště ne cizokrajné.  

Mladé Buky Určitě se vyplatí kopnout od naší chaloupky do vrtule a po 33 km to zalomit u jednoho z nejúžasnějších přírodních sportovišť a svobodného vyžití v přírodě pro celou rodinku.  Prostě - jak pro malé sportovní nadšence, tak i pro dorost a odrost. Samozřejmě rekreační formou. Ale každopádně jedna velká extraliga v tomto směru. Super luxusní bobová dráha, která Vás opravdu překvapí skvělými klopenými zatáčkami a padáky. Pro mnohé jedna jízda postačí, ale těch je asi jen opravdu málo. Hned vedle Vás ohromí Baldův svět.  Areál plný trampolín, prolézaček s tobogánem, s vodním zážitkem, našimi zvířátky ze dvorku, houpačkami, skákacími parky atd. atd. Je tam toho opravdu hodně. A samozřejmě i příjemná osvěžovna. Když se tedy budete chtít vyhnout mega frontám ve Špindlerově Mlýně, vřele doporučujeme! Náš tip: Pokud tam pojedete v horkých letních dnech, vezměte s sebou i ručník, protože se děti určitě neubrání skočit do vodního hřiště.  

Hrad a zámek Staré Hrady Že zase nějaký hrad? Kdo by ale alespoň jednou nechtěl být vtažen do pohádky? Tak zde se tyto čarovné věci opravdu dějí! Tři pohádkové okruhy a přímo s pohádkovými bytostmi v roli Vašich průvodců! Vzhůru a směle do pohádkového světa čaroděje Archibalda. Hradem Vás například provede od strašidelného sklepení až po tajemnou půdu opravdická princezna, rozpustilá vodnice, nebo dokonce skutečná čarodějnice s přísnou čerticí. Nudit se určitě nebudete! Kromě spousty pohádkových bytostí na Vás čeká nepřeberné množství hádanek, soutěží a her. A taky pekelně dobrý pytel bonbónů  a možná… Nechte se překvapit!!! Tato strašidelná záležitost jak pro velké, tak malé nebojsy je vzdálena od chaloupky 37 km (35 minut auťákem), čaruje v Českém ráji jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň.  

Farmapark Muchomůrka Jak se říká, kdo hledá, najde a ten kdo najde tak dozajista v další krásné lokalitě Krkonoš, mezi věhlasnými Jánskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Nezapomenutelný překrásný lesopark vzdálený od chaloupky 38 km. Škoda že nikdo dosud něco tak úžasného nepojmenoval Všehopark. Potkat tak prvotřídní přírodní herní prvky, je další z nečekaných objevů místního kraje.  Hrad z balíků slámy, houpačky, indiánský tenis, kroket, ohniště na opékání buřtů, prokládané klády, zvířátka atd. A to je jen zlomek zdejších neobyčejných vychytávek, které na Vás čekají. A to především v netradičním podání. Dostat se sem motorizovaně a v pohodlí svého čtyřkolového miláčka? No to určitě! O to více si ale cestu užijete. Pěšmo, přískoky, na nosítkách anebo s kočárkem ale není problém. Náš tip: Na centrálním parkovišti v Jánských Lázních zapíchněte auto a svižně se vydejte směrem na stezku Krakonošova Muchomůrka. Brnkačka. Krásně se provětráte pěšinou (vyvoněnou cestou) z Jánských Lázní. Bacha, ze Svobody nad Úpou budete funět jak stará lokálka do velkého kopce. Ale všichni, co se tudy kdy vydali, v pohodě vždy dorazili na místo určení. Pro ty lenochody, kterým bude stačit ke štěstí jen cesta do těchto lovišť a prérii už budou chtít nechat za sebou, doporučujeme zavolat si místní taxislužbu (jak je to i u nás zvykem), která odveze vylosovaného jedince za pár minut a kaček zpět k automobilu. Ostatní se vesele mohou občerstvovat v místní restauraci a čekat na příjezd střízlivého řidiče Vašeho vozu.  

Fajnpark Hele, to je opravdu adrenalinová bomba. Pro zastánce adrenalinových sportů asi pionýrský tábor, ale pro nás, co jsme si stihli v životě zaskákat akorát na načmáraném panáku na chodníku, dozajista ta nejvyšší meta. Snad stačí jen věta „ Největší trampolínové hřiště“ pod širým nebem (pak už je jen ionosféra, troposféfa a atmosféra… ). Prostě trefně pojmenovaný Hopsálkov, který by si užil i luční koník z Včelky Máji Hop...FAJNPARK spojuje největší trampolínové centrum pod širým nebem v Česku – Hopsálkov, písečná hřiště na plážový tenis a volejbal, vodní a vzduchová děla… Mini cars, na kterých je možno se prohánět hned po několika tratích různé obtížnosti, hřiště pro nejmenší –Miniměsto, vybavené mlžítkem pro případy horkého počasí. Jurský park jen ve filmu? Tady ho máte na dlani se vším všudy!  Úžasný Dinoprales je plný pohybujících se a řvoucích prehistorických ještěrů. Sice Vás zdejší dinosaurus nekousne do zadku, ale máme je tady! Nezapomeňte ani na procházku Zvířátkovem a Kozovem, při které je možno procházet se přímo výběhem s kozami, lamami, ovcemi, oslíky i klokany a v neposlední řadě Bosov – stezku bosou nohou a poklidnou relaxační zónu. Fajnpark je od chaloupky vzdálený 43 km a časově to ujedete za 40 minutek.  

Herní krajina Pecka (jmenuje se stejně jako naše městečko). Navštívit lze toto neobvyklé místo ve Velké Úpě vzdálené od chaloupky 46 km a cca 50 minut jízdy.  Tato nevšedně zábavná stezka Pecka představuje pestrý život v košatých korunách stromů, na rozlehlé louce i v blízkosti divoké horské bystřiny, který je pro tento kraj typický a neméně pro zdejší krkonošskou přírodu. Stezka u Portášovy boudy ve výšce 1062 m n. m. má více než deset stanovišť s dřevěnými plastikamiznázorňujícími charakteristická zvířata, hmyz nebo rozmanité ptactvo Krkonoš. Herní krajina je složena ze tří nedílných celků: vodního světa, světa v korunách stromů a lučního života. Určitě nejednu zajímavost a informaci, kterou jste doposud možná nevěděli, získáte již ve výše jmenovaných částech této lokality. Na louce, v lese a na hranici lesa a louky. Určitě neopomenete vyzkoušet visutý chodník, zavěšený volně nad terénem v korunách stromů. Raritou jsou i věrné modely místního ptactva, které na této dobrodružné výpravě a v této výšce potkáte. Nejen děti, ale i dospělé překvapí nezapomenutelný výhled do kraje z vyhlídky, kterou tvoří paroží jelena. Po povalovém chodníku se projdete mezi obří dřevěnou sochou rysa, zmije, či vřetenovky. Všechna tato zvířata jsou pro veřejnost průchozí a děti po nich mohou i lézt a vesele se vyřádit. Objevovat mohou i liščí či jezevčí nory, naučí se poznávat zvířecí stopy nebo si mohou prohlédnout rozestavěné mraveniště v nadživotní velikosti. (Možná tam potkají i Ferdu Mravence). Další neopomenutelnou atrakcí je už na první pohled lákavá 180 metrů dlouhá lanová stezka mezi stromy. Zjistí zde například, jak v Krkonoších hnízdí vzácný čáp černý. Na cestu se vybavte dřevěnou peckou, pomůže vám při zdolávání několika vodních a mechanických zdejších překážek. Suvenýr Pecky, dřevěnou kuličku, pak nejvíc upotřebíte ve Vodním světě. V další atrakci velkého mloka, který je tvořen soustavou dřevěných klauzů (malých vodních nádrží), si děti vyzkouší motoriku a procvičí si logiku.